Opowieść o szlachcie polskiej początku XIX wieku

Tania Książka – Pan Tadeusz to powieść o szlachcie polskiej początku XIX wieku. To jedna z najsłynniejszych polskich lektur szkolnych, która niektórym uczniom sprawia ogromną przyjemność, a dla niektórych jest wyjątkowym utrapieniem. To taka książka, która na zawsze utkwi w pamięci. Może podczas jej przerabiania w szkole podstawowej nie będziemy w stanie zrozumieć wszystkich zagadnień, ale treści zawarte w środku dla wszystkich pokoleń są bardzo ważne. Adam Mickiewicz, nazywany wieszczem narodowym, spisał tę historię wiele lat temu, mając nadzieje, że będzie to “głos” całego społeczeństwa polskiego.

W Soplicowie

W trakcie czytania tej książki można poznać fascynującą historię, która odnosi się do wielu wątków. Wszystkie związane są w taki sposób, że całość tworzy wyjątkową historię dwóch rodzin i pozostałej części szlachty polskiej. Jak sam tytuł wskazuje – głównym bohaterem jest Tadeusz. Jest to młody panicz, który po wielu latach nauki wraca do Soplicowa, gdzie znajduje się jego dom rodzinny. To właśnie tutaj został on wychowany przez Soplicę – swojego wujka. Cały dworek jest pełen gości, kórzy przyjechali tu po to, aby obserwować spór, jaki toczy się pomiędzy Sędzią Soplicą a hrabią Horeszków. Tadeusz nie zatrzymywany przez nikogo z wielką radością wchodzi do swojego pokoju, gdzie widzi olśniewającą niewiastę. W ten oto sposób z miejsca zakochuje się on w uroczej, niewinnej Zosi – chociaż zanim dojdzie do tego, pomyli ją z Telimeną – jej ciotką. Jego pomyłka jest bardzo znacząca, ponieważ Telimena jest przekonana, że to właśnie w niej zakochał się Tadeusz.

Spór w Soplicowie i tajemnice

Oprócz miłosnych pomyłek Tadeusza, w Soplicowie dzieje się wiele innych rzeczy. Klucznik Gerwazy bardzo by chciał, żeby zamek, który znajduje się teraz we władaniu Soplicy, znalazł się na nowo pod władzą Horeszków – jego pana. Gerwazy jest na tyle zajadły, że jest w stanie zrobić wszystko, aby jego pan, którego jest wiernym sługą, odzyskał to, co mu się należy. W tym celu wykorzystuje potajemnie to, czego dokonuje ksiądz Robak. Owy ksiądz jest również bardzo znaczącą postacią, która chce działać na rzecz Napoleona. Dopiero pod koniec opowieści wszyscy mogą się przekonać, że Robak to tak naprawdę Jacek Soplica, który chciał odpokutować swoje grzechy i nikomu nie chciał zdradzić swojej tajemnicy. Teraz też o wszystkim dowiedział się tylko jego brat – Sędzia Soplica. Jak zakończył się ten spór? Czy Tadeusz mógł w końcu wyznać miłość Zosi? Tego należy dowiedzieć się z tej właśnie książki.

Podróż - zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com